OPA2353EA/2K5
Part number:
OPA2353EA/2K5
Description:
IC CMOS 2 CIRCUIT 8VSSOP
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Circuits
2
Supplier Device Package
8-VSSOP
Output Type
Rail-to-Rail
Current - Output / Channel
40 mA
Slew Rate
22V/µs
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Voltage - Supply Span (Min)
2.5 V
Amplifier Type
CMOS
Voltage - Input Offset
3 mV
Current - Input Bias
0.5 pA
Gain Bandwidth Product
44 MHz
Current - Supply
5.2mA (x2 Channels)