OPA340UA/2K5
Part number:
OPA340UA/2K5
Description:
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Circuits
1
Supplier Device Package
8-SOIC
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Amplifier Type
General Purpose
Output Type
Rail-to-Rail
Current - Output / Channel
50 mA
Slew Rate
6V/µs
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Voltage - Supply Span (Min)
2.5 V
Current - Input Bias
0.2 pA
Voltage - Input Offset
150 µV
Current - Supply
750µA
Gain Bandwidth Product
5.5 MHz