OPA350EA/2K5
Part number:
OPA350EA/2K5
Description:
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8VSSOP
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Number of Circuits
1
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package
8-VSSOP
Amplifier Type
General Purpose
Output Type
Rail-to-Rail
Current - Output / Channel
40 mA
Slew Rate
22V/µs
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Voltage - Supply Span (Min)
2.5 V
Voltage - Input Offset
150 µV
Current - Input Bias
0.5 pA
Current - Supply
5.2mA
Gain Bandwidth Product
38 MHz