TPA032D03DCA
Part number:
TPA032D03DCA
Description:
IC AMP CLASS D MONO 10W 48HTSSOP
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
48-PowerTFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Supplier Device Package
48-HTSSOP
Output Type
1-Channel (Mono) with Stereo Headphones
Type
Class D
Voltage - Supply
8V ~ 14V
Features
Depop, Differential Inputs, Mute, Shutdown, Thermal Protection
Max Output Power x Channels @ Load
10W x 1 @ 4Ohm; 50mW x 2 @ 32Ohm